İtalya Gezimiz – Como

Como

Milan gezimizin bir gününü Como Gölüne ayırdık. Como Şehrinde bulunan bu göl italyanın kuzeyinde ve sınıra yakın bir bölgesinde bulunuyor. Şehir göl kenarında küçük bir şehir olsada içerisinde çok güzel evleri bulundurmakta. Como gölü mimarlık mesleğinin doğduğu ve keşfedildiği yer olarak da biliniyor. Zaten göl çevresinde bulunan şatolar ve villalar bunu en güzel kanıtlayan eserler.


Milano’dan como gölüne nasıl gidilir

Milano’dan como gölüne gidiş için en çok tren tercih ediliyor. Como gölüne giden tren ise Cadorna tren garından kalkıyor. Cadorna Tran garı Metro ile gidilebilecek bir tren garı olması sebebi ile rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktada. Como şehrine giden tren ise gün içerisinde her saat bulunabilmektedir. Gidiş Dönüş biletini birlikte almanızda fayda var çünkü akşam geç dönmeye karar verirseniz gişelerin kapalı olma ihtimali mevcut. İki kişi 20 Euro verip gidiş dönüş biletimizi alıyoruz.

Gidişte ve dönüşte biletinizi Peronlarda bulunan onay makinalarında onaylatmayı unutmayın, tren içerisinde kontrol memurları tarafından trenden indirilebilirsiniz.Comoya geldiğinizde 3 farklı istasyonda tren durmakta. Bu duraklardan en ideal olanı göl kenarında bulnan Nord Lago istasyonu. Trenden indiğinizde ve gardan çıktığınızda sizi Como gölünün manzası karşılıyor olacak.

Biletler ile ilgili daha önce italyada hiçbir tren istasyonunda başımıza gelmeyen bir şey oldu ve tekrar Milano ya döndüğümüzde Cadorna istasyonunda istasyondan çıkmak için bu bileti turnikede okutmanız gerekiyor.

Como gezinize göl kenarında bir yürüyüşle başlayabilir, göl etrafında bulunan diğer küçük yerleşim yerlerine gitmek içinde göl üzerinde sefer düzenleyen vapurların sefer takvimini edinebilirsiniz.

Diğer gezi yazılarından edindiğim bilgilerle söyleyecek olursam çok güzel sahil kasabaları Como gölünün etrafında bulunmaktaymış.Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için sadece Como Şehrini gezebildik.

como1
Göl İtalya’nın hatta dünyanın en güzel gölleri arasındadır. Gölün etrafında yeşillikler içinde muhteşem görünümlü villalar yer almakta. Bu da gölün havasını daha huzurlu ve daha da göz alıcı hale getiriyor. Gölün etrafında dolaşan insanlar ise Milano’da yer alan şık insanlardan bile daha şık ve asil görünümlüler.

Como gölü gerçekten görmeye değer ve huzur dolu bir yer. Giden herkesi kendine hayran bırakan muhteşem bir görüntüsü var. Como gölünü ilginç kılan diğer özelliği de dünyaca ünlü oyuncu ya da sanatçıların göl kenarında bulunan villaları. Birbirinden gösterişli ve muhteşem görünümlü bu villaların çoğu ünlü isimlere ait. Hatta bazı ünlülerin villalarının bulunduğu alanlara yazın teknelerle turlar bile düzenleniyor. Como gölünde villası bulunan ünlülerden biri de George Coloney. Gölde en çok ilgi gören villa onun villası.
como-gölünde-yer-alan-George-Coloney-nin-villası

Como’da gezmeye devam ederken karşımıza İstanbul kafe çıkıyor. Şehrimizin adını gördüğümüzde biraz şaşırıyoruz ama içeri girmeden yolumuza devam ediyoruz

Biraz daha yürüdüğümüzde karşımıza Brunate kasabasına çıkan Füniküler çıkıyor.

füniküler

Kişi başı 5 Euro vererek çıkışı ve inişi yapacağımız biletlerimizi aldık. Brunate’ye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara ve çok güzel köşklerin bulunduğu bir kasaba karşılıyor. Kasabadaki güzel evlerin arasında yürümek ve bol oksijeni içinize çekmek gezinizde ki yorgunluğunuzu hafifletecektir. Kasabadaki yürüyüşünüzde ilk olarak seyir terasını bulmanızı ve yanındaki buz gibi su akan çeşmesinden su içmenizi tavsiye ederim.

como2

Bu seyir terası fünikilerden indikten sonra tahmini 1km mesafede. Seyir terasından havanında durumuna göre Alplerin başlangıcını bile görebiliyorsunuz.

como_fener

Seyir terasından ayrılabilirseniz daha sonra tabana kuvvet diyerek daha da yukarılarda bulunan doğal parka ve kiliseye ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk sizi çok yoracak ama manzara her defasında sizi kendine hayran bırakacak. Brunate de manzaraya ve oksijene doydukan sonra artık geri dönüş yoluna koyuluyoruz. Fünikilerden en öne binebilirseniz Como Gölünü izleyerek aşağı inmenin verdiği haz ile geziye son noktayı koyabilirsiniz.

Daha önce belirtmiştim ama yine hatırlatmak istediğim bir konu var. Tren biletinizi onaylattıktan sonra ve trende görevli tarafından delindikten sonra biletinizi ATMAYIN!.

Çünkü Milana döndüğünüzde perondan çıkarken yine okutmanız gerekiyor.

İyi bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s