İtalya Gezimiz – Milano

Milano

Gezimizin son durağı olan Milano’ya Hızlı tren ile ulaştık. Milano diğer şehirlerden kültür ve tarih yönüyle ayrılıyor. Daha çok bir metropol şehri hissini yaşıyorsunuz. Metro ağı gelişmiş bir şehir olduğu için her yere Metro ve tramvaylar ile ulaşabilirsiniz. Ekonomik olması açısından biz 48 saat geçerli olan bir pass kart aldık(Kişi Başı 8,5 Euro) Tren istasyonundan çıktığımızda metro ile otelimize(Ibis Milano Centro) yakın bir durak olan Ripubblica ya gittik.

Otelimiz  diğer şehirlerde kaldığımız otellere kıyasla çok sadeydi. Odalarda mini buz dolabı yoktu. Bu bize dönüş için yapacağımız peynir gibi alışverişler için dezavantaj oluşturdu. Alışveriş için uçağın kalkacağı günü beklemek ve bu dar vakitte koşuşturmak zorunda kaldık. Kahvaltı otel  ücretine dahil değildi ama rezervasyon esnasında ekstra olarak bu otelde kalmayı düşünürseniz almanızı tavsiye ederim. Kahvaltısı verilen parayı hak ediyordu.

Gezimizde iki gece kalacağımız bu şehirde bir günü de Como gölünü gezmeye ayırmaya karar verdiğimiz için otelimizde çok dinlenmeden hemen şehri keşfe koyulduk.

Milona da merkez kabul edebileceğimiz Duomo meydanı ilk durağımız oldu. Burada bulunan Gotik Katedrallerin en büyüğü olan Duomo di Milano Katedralini bir süre izledikten sonra içine girdik. Bu büyük yapıyı ayakta tutan her bir kolonda işlenmiş heykellere hayranlıkla baktık.

milano

Daha sonra günümüz alışveriş merkezlerinin ilk örneği kabul edilen Galleria Vittorio Emanuele II ye geçiş yaptık. Bu Eski AVM hemen Duomo meydanında bulunuyor. İçerisinde bulunan mağazalar tahmin edebileceğiniz gibi Gucci, Prada vb.

Galleria

Bu avmde mermere işlenmiş değişik figürlerde mevcut. Bu figürlerden olan bir Boğa resmi mermer zeminde oldukça ilgi çekiyor. İlginin sebebi üzerinde oyuk oluşmuş bölgesinde topuğunuzla 3 tam tur döndüğünüzde şans getireceğine olan inanç :).

Milano_boga

Bu arada hafiften içimiz kıyılmaya başlamıştı. Galleria’yı gezdikten sonra Luini’den panzerotti yemek için yola koyulduk. Katedralin yanında kestane satan adama “Luini” dediğimizde sanki az önce oradan gelmiş gibi tarif etti bize. Luini katedrali önünüze aldığınızda sol yan tarafta kalan Via Santa Rodegonda 16 numarada.

Peki nedir bu Panzerotti? Panzerotti temelde bizim pişiye benziyor. Biz genelde boş yaparız ve çayla mideye indiririz. Luini’de yanılmıyorsam altı farklı türü olsa da klasik lezzet mozzorella peyniri ve domatesli olan. Tanesi 2,30 €. Gerçekten lezzetli. Pişi deyip geçmeyin buraya geldiğinizde bir deneyin.

Karnımızı da Doyurduktan sonra yine ünlü markaların bulunduğu Corso Vittorio Emanuele üzerinde adımlıyoruz. Bizim istiklal Caddesini anımsatan bu caddede İstanbul havasını hissedeceğinizi düşünüyorum :).

Dilerseniz bu gezintinize Opera binası La Scala’yı da ekleyebilirsiniz.

Milanda diğer gezi noktaları Tuğladan örülmüş meşhur kale “Castello Sforzesco” ve Leonardo Da Vincinin son yemek resminin bulunduğu kilise “Santa Maria delle Grazie

Milano gezimizin bir gününü de Como şehrine ayrıdık. Como şehri gezi notlarını Como başlığından okuyabilirsiniz.

Milan gezimizin son günü italya gezimizinde son günü anlamına geliyordu.

Yolculuğumuz öncesinde de yanımızda getireceğimiz Peynir ve makarnaları temin için İnternetten bulduğum büyük bir Carrefour marketine son kalan enerjimizle ulaştık ve peynirlerimizi, taze makarnalarımızı çantamıza koyarak Uçağımızın kalkacağı Bergamo şehrindeki hava alanına gitmek için yola koyulduk.

Havaalanı – Şehir Merkezi – Havaalanı arasında ulaşım için otobüs ve tren kullanılıyor. Otobüsle ulaşım en kolay ve pratik seçenek. Zira havaalanına doğrudan tren seferi yok.Bizdeki Havaş benzeri Starfly (Autostradale) firmasının her gün Milano merkez tren istasyonu önünden 03.20-23.30 arası; havaalanından ise 04.30-01.00 arası işleyen otobüsleri mevcut. Sefer yaklaşık 60 dakika sürüyor ve ücreti tek yön için kişi başı 5 Euro.

Bergamo Hava alanına geldiğinizde eğer İtalyadan 150 euro(Markadan markaya değişmektedir)ve üzeri alışveriş yaptıysanız(Tek Fatura/Fiş Üzerinde) ve Tax Free Belgesi ile belgelendirdi iseniz vergi iadesini alabileceğiniz Gümrük veznesi bulunmaktadır. Bu veznede aldığınız ürünü ve Tax free belgenizi gösterdikten sonra size verilecek vergi iade belgesini yine bu vezneye yakın bulunan iade noktasından nakit olarak teslim alabiliyorsunuz. Dilerseniz size TL olarak bile veriyorlar.

Son olarak yapacağım uyarı Domates sosu, Mozeralla gibi su içeren yada salça krem peynir kıvamındaki hiçbir ürünü uçak içerisine el bagajında sokamıyorsunuz. Bu tarz gıda ürünlerini Bagaja vermek üzere valizinize koymanızı tavsiye ederim.

 

Milandan şimdilik bu kadar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s